<< F.T.K_T_WUTC © Akademia Etnokultura_Transylvania © EKTA

@ @@@@@



Etnokultúra Alapítvány / Fundatia Etnokultura
537011
Magyarandrásfalva / Andreeni nr. 32 szám.
(Szetábrahám község/com. Avramesti, jud. Hargita megye)
c/o Tel. + 0266-220026




A Hargita Megyei Kulturális Központhoz, Csíkszereda

Közérdekeltségû fejlesztési projekt/pályázat a Hargita megyei népzene- és néptánchagyományok támogatása érdekében - a Fodor Béla/Adalbert népzene- és néptánc gyûjteményének hasznosítása által.

Tisztelt Hölgyem / Uram!

Mi az Etnokultúra alapítvány vezetôsége azzal a kéréssel fordulunk Önökhöz hogy szíveskedjenek támogatni a Fodor Béla/Adalbert, népzene- és néptánckutató által a 70’-es, ’80-as és a ’90-es években fekutatott, valamint hang, film és videoszallagra rögzített Hargita megyei népzene- és néptáncgyûjtemény szakszerû feldolgozását, külömbözô formákban való visszajuttatását, valamint kreatív újraélesztését* azokba a falvakba ahonnan azok annak idején felgyûjtôdtek.

A projekt/pályázat kapcsán megemlítjük, hogy a gyûjtemény szerzôje Fodor Béla/Adalbert az anyagot (hangszalagok, és kazetták, celuloid filmek, videokazetták) az Etnokultúra Alapítvány keretében óhajtja adminisztrálni és közérdekeltségû célokat szolgálva azt hasznosítani.

A fent említett gyûjteményrôl meg kell említenünk, hogy az különösen egyedi. Nemcsak azért mert az akkori adatközlôk nagytöbbsége már kihalt, hanem fôként azért mert ez az anyag egy professzionális igényû folklorisztikai szemléletet követve volt kiválasztva, (Bartók B., Kodály Z., Lajta L, Martin Gy., Jagamas J. és más hasonló folkloristák munkásságának szellemében), túlzottan hangsúlyt fektetve a régi stílusú népzene- és néptáncváltozatok felelevenítésére és rögzítésére. És ez az anyag nem található meg sehol máshol...

A gyûjtési munka kezdetei kb. megegyeznek a székelyudvarhelyi táncházmozgalom kezdeteivel, szerves részét képezve amaz fejlôdési a folyamatának.

A gyûjtemény egy teljességre törekvô Hargita megyei feltérképezés eredménye és tartalmazza Hargita megye - a fentemlített idôszakban rögzített - hagyományos népzene- és néptánckincsét. A hangszallagok tartalmazzák Hargita megye legjellegzetesebb énekes és hangszeres népzene kincsét. Hasonlóan tartalmazzák a 16 mm-es filmszallagok meg a video felvételek a megye jellegzetes néptánckincsét.

A gyûjteménynek ezidáig egy kis része volt felhasználva, éspedig a néhai Székelyudvarhelyi Táncház és a VENYIGE Népzene- és Néptáncegyüttes, valamint a Hargita megyei Tiszta Forrás rendezvények népzene- és néptáncannyagában, és hasonlóan egy pár tanulmányban**.

Itt hadd említsünk meg egy pár zene- és táncfolklorisztikai szakembert akiknek tudomásuk van a gyûjteményrôl: Szép Gyula, (Kolozsvár), dr Pávai István, (Bp.), dr. Szalay Zoltán, (Csíkszereda), László Csaba, (Székelykeresztúr).
Politikai terûleten megemlítem Sófalvi Lászlót, (Székelyudvarhely).

A projekt megvalósítási folyamatában a gyûjtemény tartalma külömbözô formákban (mint pld. CD, hang- és videokazetta, DVD, könyv) közre adódik kultúrális és mûvészeti, valamint tudományos célok érdekében - Hargita megyei prioritással.
Mindez párhuzamosan fog történni az újraélesztési-, alkotási és integrálódási folyamattal; külömbözô programok keretében, melyek tartalmazzák;
- a Hargita megyei külömbözô folklórzónák népzene- és néptánchagyományainak*** a külömbözô módszerekkel való újratanítását, újraalkotását
- külömbözô rendezvények keretében való újraintegrálását
- kb. kultúrális csoportok létesítését, meg a helyi adatközlô egyéniségek kifejlôdésének a megsegítését

Ahhoz hogy eme közérdekeltségû fejlesztési projekt megvalósulhasson a következôk szükségesek****:
- egy több tagu projektmegvalósító munkacsoport – melyet az Etnokultúra alapítvány keretében hozunk létre és annak székhelyén (Magyarandrásfalván, [Szentábrahám községben]) mûködtetünk.
A munkacsoport szakmai összetételét, kiválasztását valamint a projekt irányítását a Fodor Béla/Adalbert tanácsadása és irányítása mellet fogja az Etnokultúra alapítvány megvalósítani*****.
A munkacsoport együtt fog mûködni a megyei kultúrális hatóságokkal, szervekkel és intézméyekkel, valamint külömbözô szakértô egyénekkel.
- technikai felszerelés: hang- és fimkezelô felszerelés, számítógépek, programok, valamint irodai felszerelés
- a falvak népzene- és néptáncanyagának, inkl. külömbözô adatközlô személyiségek hagyományainak az újraélesztése/ alkotása folyamatába integrált oktatók munkabérének a fizetése.
- megfelelô helyiségek

Az anyagi támogatás mennyiségét mi Önökre bízzuk. Tegyék azt lehetôségeik függvényében******.

Tisztelt Hölgyem/Uram! - gondoljuk, hogy nem szükségeltetik eme etnokultúrális fejlesztési javaslat/pályázat sokoldalú fontosságának és hasznának a részletesebb kifejtése. Önök, akik az erdélyi, és különösen a Hargita megyei kultúrális fejlesztés külömbözô területein tevékenykednek éppoly tudatában vannak eme - a bartóki szellemiség vezérelte Hargita megyei Tiszta Forrásokból merített népzene- és néptánckincs felbecsûlhetetlen értékeinek, valamint mind az etnikai és nemzeti, mind az európai és globális kultúrális-, társadalami fejlôdést elôrelendítô fontosságának - mint mi.

Végezetûl, köszönjük hogy eme sokoldalú fontosságú projektünket, pályázati javaslatunkat elolvasták és reméljük, hogy azt Hargita megyei közös érdekként kezelve támogatni is fogják.


Tisztelettel,
dr. Fodor Mária-Ildikó, alelnök
Tel. c/o 0266-220026
Email: fodildi@yahoo.com

Fodor Ibolya, titkár
Tel. 0266-220026
Email: ethnokultura@gmail.com

 

 


* Ezt a Gagy-vize mentén fogjuk elkezdeni, kifejlesztve egy alkalmazható alapmodelt a többi falvak, vagy folklórzónák esetében. Lásd a Gagy-vize menti etnokultúrális mikroprojektünket, valamint Fodor Béla/Adalbert amaz kapcsán Önökhöz intézett levelét.
** Fodor Béla Adalbert: Gagy falu néptánczenéje, 1981;
• Fodor Béla: Erdélyi férfitánc tipusok, 1985;
• Fodor Béla: Az erdélyi legényes pontszerkezetének változatai, 1986;  
• Fodor Béla Adalbert: Az erdélyi táncházmozgalom. Az egyetemes felemelkedés táncházas útja, 1998; (Véleményezés: http://wuni.net/EKTU_Abstr.html
• Adalbert Béla Fodor: Danhshusrörelsen i Transsylvanien. VENYIGE – ett danshus på väg att förverkligas / Táncházmozgalom Erdélyben. A ’VENYIGE’ – egy táncház a megvalósulás útján, 2003.
*** Lásd a Gagyvize menti kultúrális fejlesztési projektünket.
**** A teknikai felszerelésnek egy részét az Etnokultúra alapítvány szolgáltatja, úgyszínten a helységeket is - együttmûködésben a helyi, a Szentábrahámi Néptanáccsal.
***** Eme projektjavaslat az Etnokultúra Alapítvány keretében való létrejöttét azzal indokoljuk, hogy a gyûjtemény szerzôje, Fodor Béla/Adalbert az anyagot (hangszalagok- és kazetták, celuloid filmek, videokazetták) az Etnokultúra Alapítvány keretében óhajtja adminisztrálni és közérdekeltségû célokat szolgálva azt hasznosítani.
****** Ha eme fentemlített projekt/pályázat javaslatunk támogatását prioritálni tudják, abban az esetben kiegészítjük majd kérésünket egy részletes gazdasági számítással.

Home | The World University | Educational-, Development System | Studies & Developement | Contacts | Applicationform | Activities & News | I.T'E.K-, TEKIA & W.U.T.E.C.S | Akademia EthnoCultura | Music and Dance Academy | Adalbert B. Fodor | VENYIGE | ITEK-Archive | Webbutique (downloads) |

Copyright © 1994/95 - 2023 © F.T.K_T_WUTC: Akademia Etnokultura-Transylvania © http://worlduniversitycenter.net All rights reserved.