<< F.T.K/ C.T.D_T_WUTC © Akademia Etnokultura - Transylvania
A Hargita Megyei Kulturális Központhoz, Csíkszereda.
A Hargita Megyei Hagyományôrzô Forrásközponthoz, Székelyudvarhely.
Tisztelt Hölgyem / Uram!
Alulírott Fodor Béla/Adalbert, népzene- és néptánckutató, az Etnokultúra Alapítvány alapítója, azzal a kéréssel fordulok Önökhöz hogy szíveskedjenek támogatni az általam a 70’-es, ’80-as és a ’90-es években felkutatott, valamint hang, film és videoszallagra rögzített Gagy-vize menti (Szetábrahám község, Hargita megye) népzene- és néptáncgyûjtemény szakszerû feldolgozását, külömbözô formákban való visszajuttatását, inkluszíve kreatív újraélesztését- és inegrálását a község falvaiba* (Gagy, Andrásfalva, Szentábrahám, Csekefalva, Láz-Solymos, Firtosmartonos).
A gyûjtemény egy jelentôs részét képezi - a fent említett idôszakban létrehozott - Hargita megyét átfogó népzene- és néptáncgyûjteményemnek.
A projekt megvalósítási folyamatában a gyûjtemény tartalma közre adódik, külömbözô kultúrális és mûvészeti, valamint tudományos célok érdekében.
A fent említett gyûjteményrôl meg kell említenem, hogy az kiemelkedôen egyedi. Nemcsak azért mert az akkori zenész és táncos adatközlôim már kihaltak, hanem fôként azért mert ez az anyag (is) egy professzionális igényû folklorisztikai szemléletet követve volt kiválasztva, (Bartók B., Kodály Z., Lajta L., Martin Gy., Jagamas J. és más hasonló folkloristák munkásságának szellemében), túlzottan hangsúlyt fektetve a régi stílusú népzene- és néptáncváltozatok felelevenítésére és rögzítésére**.
A gyûjtési munka kezdetei kb. megegyeznek a székelyudvarhelyi táncházmozgalom kezdeteivel, szerves részét képezve amaz fejlôdési folyamatának.
Igenfontos itt még megemlíteni, hogy*** a Gagy falusi népzene- és néptáncanyag egy közel két évtizedes rendszeres gyûjtési folytonosság eredménye. Pld. Csapai Gézával az utolsó hagyományos stílusban muzsikáló néhai gagyi prímással 18-éven keresztûl készítettem hangfelvételeket, részben filmfelvételeket.
A fentemlített népzene- és néptáncanyag összegyûjtési folyamatában érdemleges megemlítenem Szép Gyula, zenefolklorista lekes részvételét az anyag jelentôs részének a rögzítésében.
Egy-egy alkalmi gyûjtésen több lelkesen segítô székelyudvarhelyi táncházas is résztvett.
A Gagy-i (és környéki) gyûjteménynek ezidáig egy kis része volt kultúrális és tudományos célokból felhasználva, éspedig a néhai Székelyudvarhelyi Táncház és a VENYIGE Népzene- és Néptáncegyüttes, valamint a Hargita megyei Tiszta Forrás rendezvények népzene- és néptáncannyagában, és hasonlóan egy pár tanulmányban****.
Tisztelt Hölgyem/Uram! - gondolom nem szükségeltetik eme mikrofolklórzóna központúságú kultúrális fejlesztési javaslat/pályázat sokoldalú fontosságának és hasznának a részletesebb kifejtése. Önök, akik az erdélyi, és különösen a Hargita megyei kultúrális fejlesztés kb. berkeiben tevékenykednek éppoly tudatában vannak eme - a bartóki szellemiség vezérelte Tiszta Forrásokból merített GAGY-vize menti népzene- és néptánckincs felbecsûlhetetlen értékeinek, mint jómagam.
Itt hadd említsek meg egy pár zene- és táncfolklorisztikai szakembert akiknek tudomásuk van a gyûjteményrôl: Szép Gyula, (Kolozsvár), dr Pávai István, (Bp.), dr. Szalay Zoltán, (Csíkszereda), László Csaba, (Székelykeresztúr), Buzogány Árpád, ([Gagy]-Székelyudvarhely).
Politikai terûleten tevékenykedôk közûl megemlítem itt Sófalvi Lászlót, (Székelyudvarhely).
Igenfontos kiemelnem itt azt is, hogy Szentábrahám község vezetôsége maximálisan szeretné támogatni eme projektet és egyben kifejleszteni az Etnokultúra alapítvánnyal való együttmûködését. Ìgy pld. a fentemlített projekt tartalom kiegészítéseként (annak folyamatában) külömbözô közös kultúrális rendezvényeket is szeretnénk megvalósítani;
- tervbe vettük pld. a Gagy:i hagyományos zenészek a vidék kultúrális fejlôdését elôrelendítô tevékeknységük magasztos értékelésének és megbecsülésének jelképi kifejezéséûl felállítandó kb. 5-10 méteres magas kopjafát a gagyi Mûvelôdési Ház udvarára, mely tartalmazni fogja a Gagyi népzenész-generációk névsorát – örökemlékeztetôként. Ezenkívûl minden elhalt gagyi zenész (még fellelhetô) sírjára egy kis kopjafát szándékszunk állítani.
- egy folytonosan mûködô többszíntû oktatással egybekötött népmûvészeti '
tábor’, (népiegyetem, mûvészeti népiskola forma) létrehozását szeretnénk megvalósítani a község minden falvait bevonva.
- Gagy-vize menti representatív együtteseket szeretnénk létrehozni.
Mindezt együttmûködésben a község vezetôségével – az Etnolkultúra alapítvány szakembereinek az irányításával szeretnénk megvalósítani*****.
Ahhoz hogy a fentemlített közérdekeltségû fejlesztési projekt megvalósulhasson a következôk szükségesek******:
- egy projektmegvalósító munkacsoport alkalmazása – melyet az Etnokultúra alapítvány keretében hozunk létre és mûködtetünk. A munkacsoport szakmai összetételének a kiválasztását, valamint a projekt irányítását nekem kell vállalnom - együttmûködésben az alapítvány vezetôségével.
A munkacsoport együtt fog mûködni a megyei kultúrális hatóságokkal, szervekkel és intézméyekkel, valamint külömbözô szakértô egyénekkel.
- technikai felszerelés: hang- és filmkezelô felszerelés, számítógépek, programok, valamint alapvetô irodai felszerelés
- a falvak népzene- és néptáncanyagának, inkl. külömbözô adatközlô egyének/egyéniségek hagyományainak az újraélesztése és alkotása folyamatába integrált oktatók munkabérének a fizetése
- megfelelô helyiségek
Végezetûl, köszönöm hogy javaslatomat elolvasták és remélem hogy azt közös érdekként kezelve, támogatni fogják eme sokoldalú és fontosságú mikroprojektet.
Tisztelettel,
Fodor Béla/Adalbert
Lund, 2009 január 25
Email: abf@wuni.net
http://wuni.net/ABF.html
* Itt szóba jöhetnek eme folklórzónába sorolható más falvak is (mint pld. Kis-Solymos, Nagy- Solymos, Kiskede, Nagykede. Hasonlóan kilehet terjedni a szomszéd-mikro-zónára, mely Etéd, Kôrispatak, Bözöd, (Siklód). * Ezt a Gagy-vize mentén fogjuk elkezdeni, kifejlesztve egy alkalmazható alapmodelt a többi falvak, vagy folklórzónák esetében. Lásd a Gagy-vize menti etnokultúrális mikroprojekt kapcsán írt levelemet.
** Gagyban végzett gyûjtést még Demény Piroska és Pávai István a '70-es évek végén.
*** A fentemlített adatközlôkön kívûl még sok más (énekes és táncos) adatközlôt rögzítettünk.
**** Fodor Béla Adalbert: Gagy falu néptánczenéje, 1981;
• Fodor Béla: Erdélyi férfitánc tipusok, 1985;
• Fodor Béla: Az erdélyi legényes pontszerkezetének változatai, 1986;
• Fodor Béla Adalbert: Az erdélyi táncházmozgalom. Az egyetemes felemelkedés táncházas útja, 1998; (Véleményezés: http://wuni.net/EKTU_Abstr.html
• Adalbert Béla Fodor: Danhushusrörelsen i Transsylvanien. VENYIGE – ett danshus på väg att förverkligas / Táncházmozgalom Erdélyben. A ’VENYIGE’ – egy táncház a megvalósulás útján, 2003.
***** Igen fontosnak tartom megjegyezni itt azt a tényt, hogy a Gagy- vize mellet nincs jelenleg egy folytonosan mûködô kultúrális csoport sem. És igen befolyásolta ezt a hiányosságot az a tény, hogy a vidék iskoláiban (és ugyanígy a szomszédi Etéd községben) sohasem tanított pld. egy zeneszakos tanár. Kultúrigazgatója sem volt a Gagy-vize mentének a '90-es évektôl a mai napig.
****** A teknikai felszerelésnek egy részét az Etnokultúra alapítvány szolgáltatja, úgyszínten a helységeket is - együttmûködésben a helyi, a Szentábrahámi Néptanáccsal.
|